Yaku Kasırgası 65 can aldı

Peru basınında çıkan habere nazaran, başşehir Lima başta ülkenin birçok kentinde tesirli olan Yaku Kasırgası sele ve yüzlerce yıkıma yol açtı. Şiddetli kasırga ve sellerde şu ana kadar 65 kişi ömrünü yitirdi, 5 kişi kayboldu.

Sivil Savunmanın son raporuna nazaran, felaketten 66 bin 853 kişi etkilenirken, 9 bin 677 mesken ziyan gördü, 1541 mesken ise kullanılamayacak hale geldi. Ayrıyeten 56 okul, 116 sıhhat merkezi, 239 köprü ziyan görürken, 640 kilometrelik yolda ise hasar oluştu. Tarım yerlerinin de büyük ziyan gördüğü kasırgada, 11 bin hektarlık ekili alanın tahrip olduğu ve 30 bin 192 büyükbaş hayvanın da telef olduğu bildirildi.

Hükümet, felaketten en çok etkilenen 8 bölgenin 154 ilçesinde 6 aylığına harika (OHAL) ilan edildiğini duyurdu. Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisi (Senamhi), açıklamasında Amazonas, Arequipa, Huancavelica, Lima, Loreto ve San Martin bölgelerindeki 11 ırmağın debisinin tehlikeli düzeylere ulaştığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, 15 Mart’ta tropik Yaku Kasırgası’nın yol açabileceği iklim olaylarıyla başa çıkmak için başşehir Lima’da kırmızı alarm ilan ettiklerini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir