Uzun süren kabızlığa dikkat!

BURSA (İGFA) – Halk lisanında basur olarak bilinen hemoroidin, makat bölgesinde bulunan kan damarlarının genişlemesi, şişmesi ve ele gelmesi durumu olduğunu tabir eden Nev Esentepe Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Mutlu Şahin, “Hemoroid tedavisinde öncelikle bağırsak işlevlerinin düzenlenmesine, kabızlığın giderilmesine, bol lifli besinlerin tüketilmesine ve sıcak duş uygulamasına başvurulur. Lakin bu tedavilerin yanıt vermemesi ve hemoroidin ilerlemesi durumunda hemoroid ameliyatı gerekebilir” dedi.

HEMOROİD İÇ VE DIŞ OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIR

Doç. Dr. Mutlu Şahin, “Basur; anüs içinde, kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun alt kısmında ya da anüs etrafındaki derinin alt katmanında oluşur. Bayan ve erkeklerde yaygın olarak görülen hemoroide, her 4 bireyden birinde rastlanır. Basur belirtileri, hemoroid çeşidine nazaran farklılık gösterir. Bedenin dışına sarkan basur çeşidi olan eksternal hemoroid; zorlanmayla, ıkınmayla ve temizlenme sırasında berbatlaşabilir. Belirtileri; dışkıda kan görülmesi, anüs yakınlarında kaşıntıya yol açan şişlik ya da ağrılı yumru, anüs etrafında kaşıntı ve rahatsızlık hissi, oturmakla artan ağrı olarak sıralanabilir. İç hemoroid de ise belirtiler, dışkıda kan görülmesi, tuvalet kağıdına lekelenme formunda kan olması, makattan basur göğsünün sarkması olarak sıralanabilir” dedi.

UZUN SÜREN KABIZLIK HEMOROİDE SEBEP OLABİLİR

Anal kanalda bulunan toplardamarlarda oluşan genişleme ve balonlaşmanın hemoroid olarak tanımlandığını belirten Doç. Dr. Şahin, “Toplardamarların genişlemesi ya da şişmesiyle birlikte bireyde kanama, ağrı yahut kaşıntı üzere belirtilere yol açar. 20 yaşından evvel nadiren görülen hastalık çoğunlukla 45 ila 65 yaş ortasındaki bireylerde görülür. Toplumda epeyce sık görülen basur, çoğunlukla uzun süren kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye bağlı olarak oluşur. Dışkılama sırasında zorluk yaşanması, bölgedeki kan akışını tesirler. Vakitle damarlardaki kan, bölgede havuzlanarak hemoroid oluşumuna yol açar. Bu durum tıpkı vakitte gebelik sırasında görülen basurun da sebebidir” dedi.

BİRÇOK TEDAVİ SEÇENEĞİ MEVCUT

Kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olan hemoroidin ilaçla, girişimsel tedavi usulleriyle ve/veya cerrahi operasyonla tedavi edilebildiğini tabir eden Doç. Dr. Mutlu Şahin, “Birinci ve ikinci evrede olan hemoroid olayları için tercih edilen ilaçlı tedavi prosedürlerinde kortizon içerikli pomatlar, ağrıyı azaltmaya yönelik analjezik kremler, kan deveranını düzenlemeye yardımcı öteki ilaçlar kullanılır. İlaçlara ek olarak, ılık suya oturma banyosu da önerilebilir. Girişimsel tedavi tekniklerinden biri olan skleroterapi, halk ortasında iğne tedavisi olarak da bilinir. Skleroterapi tekniğinde ilaç, direkt olarak hemoroid dokusunun içinde bulunan damarlara enjekte edilir. Lazerle yakma tekniği de bir öbür girişimsel tedavi usulüdür. Birkaç seansta yapılan lazerle tedavi sisteminde damar yumağının kapanması hedeflenir.

Cerrahi yol olarak günümüzde kabul edilen altın standart metot “Ligasure ile Hemoroidektomi” olup tekrarlama riski en düşük olan formüldür. Bir diğer cerrahi usul olan “Longo Yöntemi”nde ise doktor, hemoroid dokusunu makatın iç kısmına çeker ve kan akımını keser. Böylelikle hemoroidlerin sönmesi sağlanır” dedi.

TEKRARLAMA POTANSİYELİ VARDIR

Son olarak Doç. Dr. Şahin, “Mevcut hemoroid ameliyatla düzeltilse bile hastalığın tekrarlama potansiyeli vardır. Ameliyat uygulanan hastalarda %1,5-15 ortasında, ameliyat uygulanmayanlarda -50 oranında tekrarladığı (nüks) bilinmektedir. Nüks nedenleri ortasında; ameliyat sırasında uygulanan cerrahi teknik, kabızlığın devam etmesi, beslenme alışkanlıklarının düzeltilmemesi sayılmaktadır” diyerek kelamlarına son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir