Muhammed Yakut hakkında 8 yıla kadar hapis istendi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, müşteki Erkam Yıldırım’ın, YouTube üzerinden yaptığı 2 başka yayında kendisine yönelik hakaret ve iftirada bulunduğu gerekçesiyle Muhammed Yakut hakkında yaptığı şikayet üzerine başlatılan soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, kuşkulu Yakut’un bu ay içerisinde YouTube kanalından yayımladığı 2 başka görüntüde müşteki Yıldırım’ı gaye alarak çeşitli telaffuzlarda bulunduğu belirtildi.

İddianamede, soruşturma kapsamında kolluk marifetiyle yapılan araştırmada, kelam konusu YouTube hesabının kuşkulu Yakut tarafından kullanıldığının belirlendiği aktarıldı.

Şüpheli Muhammed Yakut’un yurt dışında olduğu ve Türkiye’deki ikametinde bulunamadığı kaydedilen iddianamede, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) datalarına nazaran hakkında çok sayıda yakalama buyruğu çıkarılan Yakut’la ilgili bu soruşturma kapsamında çıkarılan yakalama buyruğunun de şimdi infaz edilemediği bildirildi.

İddianamede, şüphelinin 2 farklı yayında öne sürdüğü argümanların rastgele bir olgusal temele dayandırmadığı, sarf edilen kelamların de küçültücü mahiyette olup tabir özgürlüğü hudutlarını aştığı vurgulandı.

Şüpheli Muhammed Yakut’un her iki görüntü yayınında müşteki Yıldırım’a sarf ettiği kelamların hakaret kabahatini oluşturduğu belirtilen iddianamede, ikinci görüntüde geçen uyuşturucu unsur kullanma ve Türkiye’ye kokain getirme biçimindeki hata ithamını içeren telaffuzlarının de iftira cürmünü teşkil ettiği kaydedildi.

İddianamede, bu kapsamda kuşkulu Muhammed Yakut’un “zincirleme biçimde hakaret” ve “iftira” kabahatlerinden toplamda 1 yıl 4 aydan 8 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

İddianame, kıymetlendirilmek üzere Anadolu Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir