Mehteran takımı sahur için sokağa indi: Vatandaşlar mehter marşlarıyla uyandı

Mehteran ekibi sahur için sokağa indi: Vatandaşlar mehter marşlarıyla uyandı

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde vatandaşlar sahura mehteran ekibinin marşlarıyla uyanıyor. Ramazan ayı boyunca mehteran grubu, bando ve ilahi kümesi vatandaşları sahura kaldıracak.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde Ramazan Ay’ının manevi atmosferi, sahur mehteranı ile hissediliyor. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 4 yıl evvel başlatılan ve klâsik hale getirilen ‘Sahur Bandosu ve Mehteran Takımı’ bu Ramazan Ayında da vatandaşları sahura kaldırıyor. Geleneklerin yaşatılması ve gelecek jenerasyonlara aktarılması için başlatılan uygulamada Süleymanpaşa’da yaşayan müzisyenden oluşan bando ve mehteran ekibi kentin 2 farklı noktasında sokak sokak dolaşarak vatandaşları sahura kaldırıyor. Cadde ve sokaklarda yürüyen mehter ekibi marşları, konutlarının pencere ve balkonlarına çıkan vatandaşlar tarafından beğeni ve alkışlarla karşılandı. Sokakta mehter kadrosunu gören vatandaşlar, cep telefonlarıyla görüntü kaydı yaptı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa belediyesi gençlik hizmetleri Spor müdürü Suat Durmaz, “Süleymanpaşa Belediyesi olarak Ramazan geleneklerimizi yaşatmaya devam ediyoruz. Kentimizde yaşayan mahallî müzisyenlerden oluşturduğumuz sahur bandomuz ve mehter grubumuzla her gece vatandaşlarımızı sahura kaldırmaya devam ediyoruz. Bunu yaparken de malum yaşadığımız zelzele felaketi nedeniyle de müzik gruplarımızın, bandolarımızın repertuarlarını da ona uygun olarak ayarladık. Mahallî ve oyun havaları üzere müziklerden uzak durarak gelenekleri yaşatmaya devam ediyoruz” dedi.

Mehter ve bando grubu her gece öbür mahallelerde vatandaşları sahura kaldırıp Ramazan Ay’ı geleneklerine devam edecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Halil Dağ – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir