Köşe yazarlarının hedefinde Kılıçdaroğlu var: “Demokrat Dede” çekilmiyor

14 ve 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’a kaybeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinden istifa etmemesi tenkitlere neden oldu.

Köşe müellifleri, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekleyen gazetecileri de istifa etmeyen Kılıçdaroğlu’nu da tenkit yağmuruna tuttu.

İşte o müelliflerden kimileri:

Ahmet Hakan (Hürriyet): CHP’nin tüm ekran yüzleri… CHP’nin tüm kalemşorları… Bütün bir seçim süreci boyunca… Kılıçdaroğlu’nun propaganda takımından daha fazla çalıştılar. Kılıçdaroğlu uğruna çeşitli manipülasyonlar yaptılar. “Kılıçdaroğlu aldı götürdü, bitti bu iş” diye güya haber verdiler. Kılıçdaroğlu kaybetti. Bırakın mağlubiyetten kendilerine hisse çıkarmayı; artık çıkmış, hepsi bir ağızdan “Kılıçdaroğlu başaramadı, istifa etmeli” diye haykırıyorlar.

Abdülkadir Selvi (Hürriyet): Kılıçdaroğlu çekilmeyi düşünüyor mu? Hayır. Tam tersine CHP Genel Başkanlığı’nda kalma konusunda her zamankinden daha kararlı. Seçimlerden sonra kendisini ziyaret eden bir kümeye, “10 yıl daha buradayım. İstifa etmeyeceğim” diyor. Gördünüz mü “demokrat dede”yi. Dede çekilsin diye daha çok beklersiniz. 10 yıl daha buradayım diyor. Dede sizin hepinizi siyasetten emekli edecek.

Uğur Dündar (Sözcü): CHP’de özeleştiri süreci hemen başlatılıp demokrasi ve değişim talebi de dahil olmak üzere seçmenin beklentilerine yanıt verilmeli.

Fuat Uğur (TV100): Kendisinin hiçbir partiyi desteklemediğini söyleyen (burada gülebilirsiniz) Sözcü TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal seçimden sonra ortadan iki gün geçmeden açık davette bulundu: “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çabucak istifa edin lütfen!” Aslında siyaseten hakikat bir davet. Kılıçdaroğlu’nun da çok sık referans aldığı Batı demokrasilerinde sırf bir seçim kaybeden siyasi parti genel liderleri bile istifa ederler. Bu durumda 12. kere seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu anlayışa nazaran 10 yıldır yazlıktaki villasında torun torba muhabbeti yapıyor olması gerekirdi. Gel gelelim kazın ayağı o denli değil. Fatih Portakal diğer bir senaryo ve seçenek olmasaydı, dahası “yükselen ve desteklenen” bir “GÜÇ” ardında durup ona start vermeseydi bu çağrıyı yapabilir miydi sizce? Natürel ki hayır.

Hasan Basri Yalçın (Sabah): Şimdi soruluyor. “Başta CHP olmak üzere öteki muhalefet partilerinde bir değişim olur mu?” Kestirmeden karşılık verelim. “Olmaz.” Seçimden evvel de söyledik. Seçimden sonra da söyleyelim..
Buna itiraz edenler, 12 seçim kaybetmiş Kılıçdaroğlu’nun artık partinin başında kalamayacağını söylüyor. Ben de ısrarla tıpkı yanıtı veriyorum. Tahminen birinci kayıp ile ikinci kayıp ortasında değerli bir fark vardır da on birinci kayıp ile on ikinci kayıp ortasında pek fark kalmıyor. Beşerler alışıyor. 11 sefer kaybedip gitmemiş bir genel lider, 12 sefer kaybedince neden gitsin? Gitmez. Mazeret mi yok? Tonlarca bulunur. Başladılar bile zati.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir