Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı; Yusuf Ziya Gümüşel’in 2020’deki ifadesi ortaya çıktı

6 yaşındayken kızı H.K.G.’yi, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla “evlendiren” İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in, cinsel istismar soruşturmasına ait 2 Aralık 2020’deki tabiri ortaya çıktı. Gümüşel, sözünde, “Kızım öteki çocuklarla birlikte ve benim denetimim altında Kadir İstekli’nin yanına gidiyordu. Ağabeyi Muhammed Sıddık da yanında bulunuyordu” dedi.

OdaTv’den Can Özçelik’in haberine nazaran, 2 Aralık 2020’de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda söz veren Gümüşel, kızı H.K.G.’nin tezlerini reddetti. Hiranur Vakfı’nda, “fahri imam” olarak çalıştığını öne süren Gümüşel, şunları söyledi: 

“Hiranur Vakfı’nda fahri imam olarak çalışıyorum ve hala bu vakıf adresinde kalıyorum. Kızım olan H.K.G.’nin 6 yaşındayken Kadir İstekli ile imam nikâhını ben kıymadım. Bu türlü bir olay olmadı. Kızım 16 yaşındayken kelam kesilmişti. 17 yaşındayken de Kadir İstekli ile nişanlandı. Nişandan sonra kızımın düğününe yakın bir tarihte Sancaktepe’de kızımın ve Kadir İstekli’nin dini merasimle imam nikâhı sürecini yaptım. Daha sonra da resmi evlilik yaptılar.”

“Kadir İstekli, benim talebemdi”

Kadir İstekli’nin 25 yıldan bu yana, “vakfın talebesi” olduğunu söyleyen Gümüşel, “İstekli benim talebemdi. Şu anda da vakıfta da fahri okutman olarak çalışmaktadır. Ben ve Kadir İstekli, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı işçi değiliz, memur sıfatımız yoktur. Kızım bana eşimden ayrılmak istediği hakkında bir şey anlatmadı” dedi.

H.K.G.’nin soruşturma evrakına sunduğu fotoğraflara ait soruları da yanıtlayan Gümüşel, “Kızımın belgeye verdiği gelinlik biçimindeki giysiyi, hafızlığa başladığında ben armağan olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım. Kızım 6 yaşındayken Kadir İstekli’nin rastgele bir konutu yoktur. Kızım diğer çocuklarla birlikte ve benim denetimim altında Kadir İstekli’nin yanına gidiyordu. Ağabeyi Muhammed Sıddık da yanında bulunuyordu. Kızımın 4-5 ay evvel annesiyle birlikte psikiyatri tabibine gittiğini biliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” sözlerini kullandı. 

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı şikâyetçi oldu: 6 yaşında imam nikâhı ve tecavüz! 

TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

 TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğa tecavüz davasında gözaltına alınan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’e adliye önünde ‘destek’: “Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir