Demirtaş, ABD basınına konuştu: Erdoğan, ilk turda büyük farkla kaybedecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Politico haber sitesinden Elçin Poyazlar’ın 14 Mayıs seçimlerine ait sorularını yanıtladı. Poyrazlar, “Türkiye’deki seçimlerin mahpus kilit ismi, Erdoğan’ın çöküşünü öngörüyor” başlıklı haberinde, Selahattin Demirtaş’ın milyonlarca Kürt seçmenin oylarının belirleyici olacağını söylediğini aktardı.

‘KÜRT OYLARI BELİRLEYİCİ OLACAK’

“Türkiye’nin tarihi seçimlerine form verecek adam, kampanyasını bir hapishane hücresinden yürütüyor ve bir avantajı olduğunu düşünüyor” diyen Poyrazlar, Demirtaş’ın 7 yıldır tutuklu olduğunu hatırlatarak, “Öyle olsa bile çoğunlukla NATO üyesi ülkenin 85 milyonluk nüfusunun yaklaşık beşte birini temsil eden milyonlarca Kürdün oyları sayesinde bıçak sırtındaki 14 Mayıs seçimlerinde büyük bir tesir sahibi” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerde Kürt oylarının belirleyici olabileceğini ve Selahattin Demirtaş’ın HDP’nin Kürt oylarının üçte ikisini temsil ettiğini iddia ettiğini aktaran Elçin Poyrazlar’a nazaran, Demirtaş hususla ilgili şu yorumu yaptı: “Yüzde 0,5’lik bir oyun bile hayati ehemmiyete sahip olduğu bu kritik seçimde Kürt oyları sonucu belirlemede çok etkili olacak… Erdoğan’ın seçimleri birinci çeşitte büyük bir farkla kaybedeceğine inanıyorum.”

‘ERDOĞAN KÜRTLERİN DAYANAĞINI KAYBETTİ’

Kürtlerin AK Parti’ye öfkelerinin arttığını kaydeden Selahattin Demirtaş, “Son yıllarda Erdoğan’ın otoriter baskı siyasetleri sebebiyle Kürtler tüm muhalif kümelerle birlikte amaç haline geldi. 12 seçilmiş Kürt vekil, 102 belediye başkanı ve binlerce parti üyesi ve destekçisi tutuklandı. Valiler ve öbür kamu vazifelileri belediyelerine kayyım olarak atandı. Erdoğan, Kürtlere açıkça düşmanlık sergileyen çok bir milliyetçi siyaset benimsedi ve kıymetli boyutta bir Kürt takviyesini kaybetti” değerlendirmesini yaptı.

Kendisine yöneltilen ‘PKK’yi şiddetli bir halde eleştirmeme’ tenkidine de değinen Demirtaş, “Şiddet ve askeri metotların kullanımına göz yummuyoruz ya da bunları desteklemiyoruz. Kendimizi PKK’nin siyasi uzantısı olarak görmüyoruz zira değiliz. Bağımsız bir siyasi kurumuz” dedi.

‘SONUÇLARA HÜRMET GÖSTERECEKTİR; AKSİNİ DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devlet gücünü kullanarak avantaj sağladığı bir seçimin güvenilirliği hakkında tasaları olduğunu söyleyen Demirtaş, “Uluslararası sivil ve resmi kurumlar, seçimlere daha evvel hiç olmadığı kadar önemli formda gözlemci göndermeli. Seçimlerin güvenliği çok önemli” dedi.

Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi durumunda misyonu bırakmaya hazır olup olmadığına ait soruya da cevap veren Demirtaş, “Erdoğan’ın seçim sonuçlarını kabul edeceğine ve sonuçlara hürmet göstereceğine inanıyorum. Aksini düşünmek mümkün değil” yorumunda bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir