CHP’li Atila Sertel: “Basın özgürlüğünü engelleyecek hiçbir maddeyi kabul etmeyeceğiz”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun programı kapsamında bulunduğu Malatya’da, Malatya Gazeteciler Cemiyeti ve lokal basın kuruluşlarını ziyaret etti.

Sertel’i cemiyet ziyaretinde, cemiyet başkanı Vahap Güner karşıladı.

Sertel; TBMM gündemine getirilen, görüşmeleri reaksiyonlar üzerine ekim ayına ertelenen ve internet medyası ile toplumsal medyaya yeni yaptırımlar getirilmesi öngören yasa teklifi ile ilgili “Bütün kuruluşlar ve basın meslek örgütleri bu yasanın çıkmasına pürüz teşkil etti. Ekim ayında bunu tekrar gündeme getirmeye kalkışabilirler. Fakat bilsinler ki basın özgürlüğünden doğacak mahsurları giderecek tek şey tekrar basın özgürlüğüdür. Bu noktada basın özgürlüğünü engelleyecek hiçbir maddeyi kabul etmeyeceğimizi söz ediyorum” dedi.

“BASIN SIKINTI DEVİRDEN GEÇİYOR”

Basının sorun ve zahmetlerini gündeme taşıyan ve basının güç bir devirden geçtiğini söyleyerek kelamlarını devam ettiren Sertel şunları söyledi:

  • Türkiye’de basın çok sıkıntı bir devir geçirdi ve geçiriyor. Anadolu basınının gerek ekonomik şartları, gerekse siyasi baskılar altında güç günler yaşıyor. Lakin gelip geçecektir. Eski güçlü günlerimize döneceğiz. Ayrıyeten ben vilayetlerde cemiyetlerin tek olmasından, çok uzun yıllarca esaslı bir cemiyet olan MGC’nin değerli bir kurum olduğunun da altını çizerek bütün meslektaşlarımızı bütünleşmeye, birliğe davet ediyorum.
  • Sadece bu vilayette değil, birçok vilayetimizde değişik nedenler ve münasebetlerle birtakım oluşumlar oluyor. Bu oluşumların basın meslek örgütüne ziyanı olduğu, basın mesleğine de çok büyük ziyanı olduğunu düşünüyorum. Demokrasi kazanır. Herkes gelir bir yerde bir çatı altında toplanır seçimler olur. Kim kazanırsa onla bir arada omuz omuza yürünür. Ben İzmir milletvekiliyim lakin benim gönlüm daima Anadolu’dan yana oldu, daima Anadolu’nun sesi olmuşumdur. Basın ilan kurumunda genel heyet üyeliği yaptığım sırada 6 yıl boyunca Anadolu’daki gazetelerin, cemiyetleri basın ilan kurumundan gerekli hissesi almaları için, Anadolu gazetelerinin basın ilan kurumundan gerekli hissesi ve hakkını alabilmeleri için gayretlerimiz çok oldu. Basın kartları komitesinde 6 yıl misyon gördüm. Orada da uğraşlarımız çok oldu. Artık 7 yıldır milletvekili olarak bu eforlarımızı sürdürüyorum. Tek istediğim herkesin özgürce yazabildiği, niyetlerini özgürce söz edebildiği ve ekonomik şartlar altında ezilmediği bir dünyayı çok istiyorum.
  • Basın yeni bir maddeyle büyük bir kahır altına sokulmak istendi. Yeni bir baskı yasası. Bu yasa gazeteciler cemiyetlerinin ortak uğraşı ve çabasıyla durduruldu. Zira 29. Husus; o unsur yalnızca yoruma dayalı ve gazetecilerin ‘3 yıldan başlayarak yargılandığı ve mahpusa atılabileceği bir madde… ‘Dezenformasyon’ diyorlar. Bir örnek vermek isterim, işte meteoroloji dedi ki ‘yarın Malatya’da bir yağmur ve fırtına olacak, sel baskınları bekleniyor.’ Gazeteci de bunu yazdı ve bu tabiat olayı gerçekleşmedi. O kanun unsurunda ‘halkı infiale sürüklemek, kaygı ve paniğe sürüklemek suçtur’ deniliyor ve ‘3 yılla yargılanır’ diyor. Onu haberleştiren gazeteci yahut onu söyleyen televizyoncu 3 yılla rahatlıkla yargılanabilir.
  • Dezenformasyon yasasının niyete ve yoruma bağlı olmasının çok büyük bir problem yaratacağını anlattık ve anlatmayı sürdüreceğiz. Zati bir adım geriye çekildiler lakin dezenformasyona zati gazeteciler, kendisine ‘Gazeteciyim’ diyen hiç kimse dezenformasyon yapmaz, yapmamalı da. Gerçek bilgilere dayalı, teyit edilen bilgilere dayalı haberlerdir. İnternet yasası kesinlikle çıkmalıdır. Fakat çıkarken de baskı siyaseti haline getirmek de hiç yanlışsız değildir. Bu açıdan mecliste çalışmalarımız sürüyor. En büyük gücümüzde Anadolu basınıydı. Ankara’da büyük bir toplantı organize edildi. Bütün kuruluşlar ve basın meslek örgütleri bu yasanın çıkmasına pürüz teşkil etti. Ekim ayında bunu tekrar gündeme getirmeye kalkışabilirler. Ancak bilsinler ki basın özgürlüğünden doğacak mahsurları giderecek tek şey tekrar basın özgürlüğüdür. Bu noktada basın özgürlüğünü engelleyecek hiçbir maddeyi kabul etmeyeceğimizi söz ediyorum.”

Sertel ayrıyeten, Malatya Kelam Gazetesi’ni de ziyaret etti. Sertel, ziyaretinde; daha evvel CHP’nin Marmaris’te “Yerel Medya Çalıştayı” düzenlediğini anımsattı ve şunları söyledi:

  • Oradan çıkan sonuçlar şöyle… Anadolu medyası kendine özgün bir medya, kimileri tarafından şekillendirilen ve ‘Sen bugün şu manşeti atacaksın’ yahut ortak başlıklar atan medya değil. O, bizim için çok kıymetli ve korunması gereken bir özellik. Her gazetenin kendine mahsus bir bakış açısının olması en doğalıdır. Fikir özgürlüğü olması lazım, basın özgürlüğü olması lazım, söz özgürlüğü olması lazım.

“BASIN VE TABİR ÖZGÜRLÜĞÜYLE İLGİLİ BİR KANUN HAZIRLANMASI LAZIM”

  • Bir de mahallî medyanın desteklenmesi lazım. Mahallî medya ne yazık ki öksüz bir evlada benziyor. Baba ve anne yok; çocuk kendi uğraşlarıyla ayakta kalmaya çalışıyor, hayatta kalmaya çalışıyor ve varlığını devam ettirmeye çalışıyor. Bunun için Anadolu medyasına ait olumlu ayrımcılık yapmamız lazım. Basın ve tabir özgürlüğü konusunda bir kanun hazırlamamız lazım. Onu da biz değil, şahsen ilgilerinin katıldığı, Meclis’te tartıştığı, basın meslek örgütlerinin liderlerinin olduğu toplantıyla bu yasanın hazırlanması gerekiyor. Kalıcı bir basın yasasının olması lazım. Bunun için uğraş vereceğiz.

“BASIN MESLEK ÖRGÜTLERİYLE BİRLİKTE SIKINTILARI ÇÖZECEĞİZ”

Sertel, Marmaris’te yapılan çalıştayın değerli yanlarının olduğuna dikkat çekerek “Bütün masalarda Anadolu kentlerinden gelen insanların hazırladıkları raporlar, bizim elimizde. Ne istiyorlar ve ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Elimizde hasta ise tedavi edilecek yolları ve metotları de öneriyor arkadaşlar. Reçete de var elimizde. İktidar olduğumuzda bunu kesinlikle basın meslek örgütleriyle sıkıntıları çözeceğiz” dedi.

“CEZA YAZMAKLA MÜKELLEF HİSSEDİYORLAR”

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu artık Recep Tayyip Üst Kurulu haline geldi” diyen Sertel, şunları kaydetti:

  • Recep Tayyip Erdoğan ne isterse onu yapan bir kurum haline geldi. Yaklaşık 800 civarında çalışanı var. 8 daire başkanı, 48 daire başkan yardımcısı var. 800’e yakın işçi muhakkak kanalları izliyor. Belirli televizyonları izliyor. 5-6 kanalı izliyorlar ve kendilerini onlara ceza yazmakla mükellef hissediyorlar. Onların sesini kısmak için her türlü baskıyı uyguluyorlar. Basın İlan Kurumu ise sözün tam anlamıyla Basın İnfaz Kurumu haline getirilmiş vaziyette. ‘Hangi gazetenin ilanını keseyim’ diye uğraş veriyor.
  • Her iki kurumu da basın ve söz özgürlüğünü koruyan, kollayan ve ülkenin kuruluşları haline getirilmesi gerekiyor. Siyasi baskılardan uzak, siyaset yapmayan meslek örgütleriyle birlikte yürüyen konseyler haline getirmeliyiz. Her ikisi de kıymetli kurumlar ve bu kurumları bir baskı aracı olarak kullanmaları, Türkiye’de çok berbat sonuçlara yol açtığını görüyorum.

“DOLARLA KİRA NEDENİYLE ANADOLU TELEVİZYONLARI UYDUDAN DÜŞTÜ”

Sertel, TÜRKSAT’ın dolar ile uydu kiralamasının Anadolu’daki televizyonların uydudan düşmelerine yol açtığını kaydederek, “Dolarla kira Türk lirası ile kira tartışması çok oldu. Ben Türk lirasını onlar doları savundu. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Dolarla kira mı olur kardeşim?’ deyince ben de ‘Dolarla uydu kirası mı olur” dedim” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir