Bakan Ersoy’dan festival ve konser yasaklarına ‘açıklama’: ‘Maalesef bölgesel hassasiyetler oluşabiliyor’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de “Seda Öğretir ile Özel Röportaj” programına konuk olan Ersoy, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Tadilata alınan Kız Kulesi ile ilgili tartışmalara değinen Ersoy, 1940’lı yıllarda çıkan yangının akabinde, 1944’te kulenin restore edildiğini belirterek, “Kız Kulesi nasıl bir yapı diyorsanız, bir balkon kısmı var, seyir terası olarak kullanılan. Oraya kadar yığma bir bina. Ondan sonrası da özgününde yani yangından evvelki halini söylüyorum; ahşap materyallerle yapılmış, özgün gereci ahşap, ahşap gereçlerle kule tamamlanmış oluyor. Yangında olağan ahşap kısmı büsbütün yanıyor, yığma kısmı hasar görüyor” dedi.

Bakan Ersoy, bugüne kadar kulede gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, yapının evvelki onarımlarda, farklı statik hesaplara nazaran kullanılan ve uygun olmayan materyallerden arındırılmaya çalışıldığını söyledi.

Önceki tadilat ve onarım çalışmalarında binanın yüklerinin arttırıldığının belirten Ersoy, “Bugün orta şiddetli bir sarsıntı olsa yahut bir hortum çıksa Marmara Denizi’nde, esasen kuleyi alır, devirir, götürür. Zira birbirine bağlı değil sistem. Biz bu onarım çalışmasına başlarken birinci evvel dedik ki bu hususta uzman, saygın danışmanları oluşturalım. Bir bilim kurulu oluşturduk” diye konuştu.

60 LİRA ‘SEMBOLİK’ ÜCRET

Kız Kulesi onarımı müracaat şurasında Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Mimar Han Tümertekin’in bulunduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, ayrıca “Eskiden Kız Kulesi İstanbul’dan seyredilen bir kuleyken artık İstanbul, Kız Kulesi’nden seyredilir hale geliyor. Aslında çok radikal bir değişikliğe gidiyoruz. Zira artık ziyaretçiye açık hale geliyor. Müze kartın da geçerli olduğu bir işletme olacak, başka müzelerimiz üzere. Yani Türk vatandaşları 60 lira üzere sembolik fiyat ödeyecek. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ise fiyatsız esasen. Vatandaşlar rahat bir formda gezip görebilecek” diye devam etti.

KAPADOKYA’DAKİ YIKIMLAR

Mehmet Nuri Ersoy, peri bacalarına ait paylaşılan fotoğraflara da değinerek, “Fotoğrafa bu açıdan bakarsanız gerçekten bir tane iş makinesi, peri bacasını yıkıyor üzere bir manzara var. Bu fotoğrafı kim yaydı diyorsanız, bakın bu fotoğrafı aslında yayanlar, birinci ortaya çıkaranlar, kaçak yapıları yıkılanlar, kaçak yapıyı yapan şahıslar.” sözlerini kullandı.

Bölgeyi korumak hedefiyle alan başkanlığı kurulduğunun altını çizen Ersoy, şöyle devam etti:

“Çünkü UNESCO, 2006 tarihli raporunda Kültür ve Turizm Bakanlığına tavsiye kararında bulunuyor. UNESCO diyor ki sen burada yeni bir idare sistemi yaratmalısın bölgeyi korumak için. Aslında UNESCO bizden talep ediyor bunu. Diyor ki ‘Böyle bir yapı yapmak zorundasın yani idare planı, idare sistemi oluşturmak zorundasın, burayı koruyabilmek için zira burası çok geniş ve çok pahalı bir alan.’ Bunun üzerine biz, alan başkanlığını kuruyoruz, Kapadokya Alan Başkanlığı. Aslında ana çıkış noktası odur. Alan başkanlığı niçin kuruluyor? Kaçak yapılara bilhassa süratli müdahale edebilmek, bölgenin müdafaa planlarını süratli bir formda yapabilmek ve alanın hakikat formda yönetilmesini sağlayabilmek için.”

Paylaşılan fotoğrafın, “algı oluşturmak ya da dezenformasyon yapmak isteyenlerin yaymak istediği imgeyi verdiğini” öne süren Ersoy, “Fotoğrafın öbür tarafından bakarsanız resme bakın burada aslı yıkılan varlık bu. Bunu göstermiyor natürel. Bu peri bacasının yanındaymış üzere gözüküyor değil mi şuradan baktığınız vakit? Nitekim geriden baktığınız vakit, bakın tuvalet, müdahale edilen yer bu. Peri bacası burada. 33 metre ara var ortasında. Natürel fotoğrafı nasıl çektiğinizle alakalı” değerlendirmesinde bulundu.

“MAALESEF HASSASİYETLER”

Bakan Ersoy, yasaklanan konser ve iptal edilen şenliklere ait ise şunları söyledi:

İçişleri Bakanlığından sayısal dataları istediğini kelamlarına ekleyen Ersoy, iptal kararlarının nadiren verildiğine işaret ederek,”Bugüne kadar ne kadar konser ve aktiflik gerçekleştirmiş günümüze kadar? Yaklaşık 5 bin konser ve aktiflik gerçekleştirilmiş yılbaşından beri. Ne kadar iptal kararı verilmiş dedim. 19 tane toplam iptal ve erteleme kararı var. Bunun 13 tanesi kaymakamlıklar tarafından, 6 tanesi de organizatörler tarafından yapılmış. Yani 5 bine yakın aktiflik aslında gerçekleştirildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir