Bahçeli’den CHP’ye Karadeniz doğalgazı tepkisi

Bahçeli, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, 2023’e dev umutlarla, dalga uzunluğu yüksek heyecanlarla, her gün bir yenisine şahit olmaktan bahtiyarlık duyduğu muştularla girdiğini belirtti.

Bahçeli, “Ayaklarımıza vurulan paslı zincirler kırılıyor, mahzurlar anbean kaldırılıyor, toplumsal rahatlama ve ulusal huzur gitgide kökleşiyor. 2023’te sevinci az, tasası çok, öveni az, söveni çok bir ülke olmaktan kurtulmakla birlikte gıptayla bakılan, hayranlıkla isminden bahsettiren, kronik meseleleri karamsar karşı duruşlara karşın aşmayı başaran bir ülke tablosuna inşallah vasıl olacağız.” tabirlerini kullandı.

“BULUNAN DOĞALGAZ REZERVİ ŞİMDİDEN GÖZ KAMAŞTIRMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yaptığı açıklamayla, Karadeniz’deki Çaycuma-1 kuyusunun 3 bin 23 metre derinliğinde 58 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz rezervi keşfedildiğinin öğrenildiğini belirten Bahçeli, bu gelişmeden sevinç duyduklarını vurguladı.

Böylelikle Karadeniz’de keşfi yapılan toplam rezerv ölçüsünün 710 milyar metreküpe ulaştığının netleştiğine dikkati çeken Bahçeli, şunları tabir etti:

“Bu rezervin ekonomik bedelinin 1 trilyon dolar olduğu söz edilmiştir. Fatih Sondaj Gemimiz, Karadeniz’de güç alanında muazzam fetihler yapmaktadır. Dünyada pek çok ülke artan maliyetler kapsamında güç darboğazıyla boğuşurken, Türkiye bu alanda gücüne güç katmaktadır. Türkiye’miz güçte hem terminal ülke hem de üretim üssü olarak sivrilmektedir. Bulunan doğalgaz rezervinin beklenen toplumsal, siyasi, ekonomik ve ticari tesiri şimdiden göz kamaştırmaktadır. Ülkemiz 7 memleketler arası boru sınırıyla ve 2 yer altı depolama tesisinin yanında keşfedilen doğalgaz ölçüsüyle güçte mukayeseli ve müstesna bir üstünlük safhasına emin adımlarla ilerlemektedir. İstikbal Türkiye’nindir. Cumhuriyet’in yeni yüzyılına Türkiye mühür vuracaktır.

Ancak tekrar karamsarlar fitne silahlarını çekerek sipere yatmışlardır. Yeniden ülkesine karşıt bakan gafiller yalan çarkını döndürmeye başlamışlardır. Edep fukaraları Türkiye’nin canlı ve şuurlu yükselişinden rahatsız ve memnuniyetsizdir. Bunlar maalesef yabancı beslemeleridir.”

“HUSUMET CEPHESİNİ ANLAŞILAN MECZUBA ÇEVİRMİŞTİR”

Hürmet ve rahmetle yad ettikleri Yusuf Has Hacib’in, “Edepsizin yüzü dikkat edersen etsiz bir kemik, edepsizin özü kapanmaz bir gedik.” kelamını anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Türkiye muhaliflerinin hal-i pürmelali budur. CHP’nin bir Küme Başkanvekili, doğalgaz keşfiyle ilgili demiş ki ‘Bu palavraya inanan var mı?’ Halbuki yalancı kendisidir. Bir kısım gazetelerin bugünkü manşetleri de şöyledir: Yıllardır birebir gazı, tıpkı petrolü buluyoruz. Uzmanlar müjdeye inanmadı, ‘geçerliliği yok’ dedi.

Karadeniz’de bulunan doğalgaz ile Gabar Dağı’nda tespit edilen petrol Türkiye’nin karşısında toparlanan hasımlık ve huşunet cephesini anlaşılan hoplatmış, meczuba çevirmiştir. Bunlar bildiklerini okusunlar, Türkiye de süper seyahatine iman ve iradeyle devam edecektir.

Madem doğalgaz keşfine ‘yalan’ diyorlar, madem bunun bir uydurma olduğunu düşünüyorlar, madem gazın olmadığını söylüyorlar, o vakit inanmadıkları bir kazanımdan istifadeye hakları da kanaatimce olmamalıdır.”

“SEROK AHMET AKILDAN NASİPSİZDİR, AKLEN DE ZİFİRİ KARANLIKTIR”

Bahçeli, Yusuf Has Hacib’in “Dilinden çıkarma palavra kelamı, palavra kelam ucuzlatır insanı.” kelamını naklederek şu değerlendirmede bulundu:

“Ucuz insan müsveddesi birtakım siyasetçi ve gazetecilerin meskenlerinde kullandıkları doğalgazın bu kış kesilmesi, soğukla tanıştıklarında titreyen vücutlarının iftira saçan lisanlarıyla nasıl bir ahenk sağlayacağını görmek lazımdır. Doğalgaz keşfine prestij etmeyenlerin iliklerine kadar işleyen soğukla nasıl başa çıkacaklarını yakından görüp takip etmek milletimizin hakkıdır. Bakalım gaz mı palavra soğuk mu yaman?

Bilinmelidir ki kalbi vatan ve millet sevgisiyle çarpan her insanımız ülkesiyle gurur duymaktadır.

Serok sana diyorum, her beşerde akıl vardır. Değerli olan akletmektir. Ancak senin kelamda aklın daima yalpalayıp halt etmektedir. Meşale üzeredir akıl, karanlığa göz, meyyit cilde can, dilsiz için kelamdır. Serok Ahmet akıldan nasipsizdir, aklen de zifiri karanlıktır.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir