Akar, Türkiye’nin en büyük savaş gemisini inceledi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile “Dünyanın birinci SİHA gemisi” ve “Türkiye’nin en büyük savaş gemisi” özelliğine sahip Anadolu gemisinde incelemelerde bulundu.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile Anadolu gemisini ziyaret etti.

Bakan Akar ve beraberindekiler, deniz kabul testlerini Marmara Denizi açıklarında sürdüren gemiye helikopterle indi. Gemiye inişinin akabinde merasim mangasını selamlayan Akar’a “TCG Anadolu” yazılı gemi şapkası takdim edildi.

Donanma Kurmay Başkanı Tuğamiral İsmail Güldoğan’dan gemiye ait brifing alan Akar, daha sonra köprü üstüne çıkarak incelemelerde bulundu.

Akar, beraberindeki komuta kademesi ile geminin savaş harekat merkezindeki incelemelerinin akabinde havuz olarak isimlendirilen kısımda mürettebat ve gemi inşasında misyonlu çalışanla bir ortaya geldi.

“KAFALARINA SOKMALARI LAZIM”

Bazı Yunan siyasalların, Türkiye’yi tehdit olarak nitelendiren açıklamalarına da reaksiyon gösteren Akar, “Türkiye kimseye tehdit değil, emniyetli, güçlü, faal bir müttefik. Bunun bu biçimde bilinmesi lazım. Türkiye kimseye tehdit değil. Bunu tekrar tekrar başlarına sokmaları, anlamaları lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin diyalog davetlerinin zafiyet olarak anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Akar, “Samimi olarak düzgün komşuluk bağları içinde Ege’deki zenginliklerin adil biçimde paylaşılmasından kelam ediyoruz. Lakin bunun yanı sıra şunu da söylüyoruz, hiçbir biçimde ne kendimizin ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu çiğnetmeyecek, hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğiz.” kelamlarını sarf etti.

Akar, üçüncü tarafların olaylara objektif yaklaşmasının kıymetini belirterek, “Duygusal, ön yargılı biçimde taraf olmayın, adil, objektif ve tarafsız olarak olayları değerlendirmelerini istiyoruz.” görüşünü paylaştı.

Kıbrıs konusunu da “milli bir mesele” olarak nitelendiren Akar, “Garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu üzere bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Kıbrıs konusunda hâkim eşit, bağımsız iki devletten bahsediyoruz. Artık sorun bu devletin kurulması değil, kurulmuş olan bu devletin tanınması sıkıntısıdır.” fikrini lisana getirdi.

YERLİ VE ULUSALLIK ORANI YÜZDE 80

Etkin, caydırıcı ve saygın bir silahlı kuvvetler için yerli ve ulusal savunma endüstrisinin değerine vurgu yapan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, dayanak ve teşvikiyle savunma endüstrisinde büyük atılımlar gerçekleştirilmiş, yerlilik ve ulusallık oranı yüzde 80’ler düzeyine ulaşmıştır.” dedi.

Türkiye’nin, artık ulusal piyade tüfeklerini ve tüm hafif silahları, ÇNRA’ları, Fırtına obüslerini, İHA/SİHA/TİHA’ları, ATAK helikopterlerini, fırkateynleri ve savaş gemileriyle akıllı hassas mühimmatları ve füzeleri tasarlayıp inşa, imal ve ihraç düzeyine geldiğini lisana getiren Akar, “Önümüzde çetin yollar var, bunu biliyoruz. O yolları da geçerek Silahlı Kuvvetlerimizin gereksinimi ne varsa bunları yerli ve ulusal halde karşılayacak seviyeye geleceğiz. İnşallah yakın bir vakitte tankımızı da uçağımızı da motorumuzu da yapacağız. Başaracağız, buna inanıyoruz.” tabirini kullandı.

Konuşmasının sonunda geminin inşasında misyonlu işçi tarafından alkışlanan Akar, “Asıl bizim sizi eserinizden ötürü alkışlamamız lazım.” diyerek çalışanları tebrik etti. Milli Savunma Bakanı Akar, çalışanların ve gemi çalışanının yeni yılını da kutladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir