Adıyaman’da kurulan 2 konteyner çarşı, şehirdeki ticari hayatı yeniden canlandırdı

Adıyaman‘da, afetzede esnafın tekrar ekonomik hayata dahil olması ve depremzedelerin tüm muhtaçlıklarını rahatlıkla giderebilmesi için çalışmalara sürat verildi.

DEPREMİN YARALARINI SARMAK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORLAR

Adıyaman‘da koordinatör vali olarak misyon yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in hummalı çalışmaları sonrasında bir haftada kurulan Kayseri Çarşısı ve Melikgazi Mimar Sinan Çarşısı kentteki ticari hayatın tekrar canlanmasını sağlarken, sarsıntının yaralarını sarmak için kurulan iki konteyner çarşı esnaf ve vatandaşın da yüzünü güldürdü.

“İKİ ÇARŞIYI HAZIRLAYIP NOTER HUZURUNDA KURAYLA TESLİM ETTİK”

Depremin akabinde hayatı olağana döndürmek için gayret ettiklerini söyleyen Vali Çiçek, “Yolda bizi gördüklerinde ‘Bir yer sağlandığı takdirde iş yerlerimizi tekrar açmak istiyoruz.’ demişlerdi. Biz de bunun üzerine bilhassa 7 gün üzere kısa müddet içerisinde iki çarşıyı hazırlayıp noter huzurunda çekilen kurayla teslim ettik” dedi.

BAKKAL, BERBER ÜZERE DÜKKANLAR HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Vali Çiçek; bakkal, berber, kırtasiye, tuhafiye ve züccaciye üzere dükkanların hizmet vermeye başladığını tabir ederek, eser taşıma süreçleri bitince daha fazla konteyner dükkanın kapılarını açacağını kaydetti.

“İNSANLAR BURADA BİRBİRLERİNİ BULMAYA BAŞLADI”

Adıyaman Kayseri Çarşı’nın ticari hayata katkısının yanında ruhsal boyutunun da olduğuna dikkati çeken Vali Çiçek, “Çarşı yalnızca ticareti başlatmadı, birebir vakitte bir rehabilitasyon merkezi üzere çalışmaya başladı. Esnafın birbirleriyle acılarını paylaşması, müşteri esnaf alakaları herkese güzel geldi. Beşerler burada birbirlerini bulmaya başladı. Özellikle çay ocaklarında, taburelerde oturduklarında dertleşmeye başladılar. Hem ticareti canlandırdık hem de hayatı ayağa kaldırmış olduk.” diye konuştu.

“İLK ETAPTA 452 DÜKKAN PLANLIYORUZ”

Çiçek, iş yeri sayısının artacağını belirterek, “Adıyaman’da çarşı yapmaya, tüm esnafa dükkanlar oluşturmaya devam edeceğiz. Birinci etapta 452 dükkan planlıyoruz. Gerisinden 600 dükkan daha eklenecek ve binli sayılara ulaşmış olacağız” bilgisi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir