ABD Kongre baskını | 6 Ocak Komitesi, Trump hakkında Adalet Bakanlığına suçlama tavsiyesinde bulundu

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında Adalet Bakanlığına suçlama tavsiyelerinde bulundu.

Komite, kamuya açık son oturumunda bugün 21 Aralık’ta en son oyunu kamuoyuyla paylaşacakları raporu görüştü.

Temsilciler Meclisi Üyesi Jamie Raskin, oturumda yaptığı konuşmada komitenin elde ettikleri dataları tüzel makamlarla paylaştığını ve Trump’ın “İsyanı tetiklemek, isyana yardım etmek ve buna ortam hazırlamak”, “Resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD’nin tertibini bozmak için komplo”, “yanlış açıklama yapmak suretiyle komplo” üzere hataları işlemiş olabileceği sonucuna vardığını belirtti.

Komitede yapılan oylamada, 9 üyenin tamamının oyuyla Adalet Bakanlığına Trump’ın bu kabahatlerle suçlanması tavsiyesinde bulunulması kabul edildi.

Komitenin Adalet Bakanlığına yaptığı tavsiyenin büyük oranda sembolik kalması bekleniyor. Bakanlık, Kongredeki komitelerden kendisine yapılan tüm tavsiyeleri pahalandırmak zorunda değil ve 6 Ocak’a ait kendi soruşturmasını yürütüyor.

Öte yandan, Komite Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin Lideri Kevin McCarthy ve öbür Cumhuriyetçi isimler hakkında disiplin soruşturması açılması için de tavsiyelerde bulundu.

6 Ocak Soruşturma Komitesi

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen Kongre baskınını soruşturmak için Haziran 2021’de kurulan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, şu ana kadar halka açık 8 duruşma gerçekleştirdi, kapalı yahut açık binden fazla kişinin tabirini aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi.

6 Ocak soruşturma komitesinin misyon mühleti bu yıl sonunda doluyor.

Komite, bugüne kadar Trump’a yakın birçok kişiyi söze çağırmış, bu davetlere uymayan Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski özel kalemi Mark Meadows “Kongreyi tahkir” ile suçlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir